Dla studenta i studentki

Granice ciągów

Rozwiązałam dla Was sporo przykładów z zadań z obliczaniem granic ciągów. Znajdziecie u mnie filmy z obliczonymi granicami łatwych podstawowych ciągów, granice ciągów, które mają we wzorach pierwiastki drugiego i trzeciego stopnia, granice ciągów trygonometrycznych, granice z liczbą e (Eulera). Liczę też granicę ciągu korzystając z twierdzenia o trzech ciągach oraz granicę ciągów wykładniczych. Pokazuję, jak radzić sobie z sytuacjami, w których mamy symbole nieoznaczone jak na przykład: ∞-∞ .

Granica ciągu lim n→∞(1/2/n)^n z liczbą e (Eulera)
Granica ciągu lim n→∞((n^3+4n^2)^1/3-n) pierwiastek trzeciego stopnia
Granica ciągu lim n→∞(sin(¶/4))^n

Granice funkcji

Tu znajdziecie rozwiązane przykłady z granicami funkcji różnego typu. Znajdziecie tu filmy z obliczonymi granicami łatwych podstawowych funkcji, granice funkcji, które mają we wzorach pierwiastki drugiego i trzeciego stopnia, granice funkcji trygonometrycznych, granice z liczbą e (Eulera). Liczę też granicę funkcji wykładniczych. Pokazuję, jak radzić sobie z sytuacjami, w których mamy symbole nieoznaczone jak na przykład: ∞-∞, ∞/∞, 0/0, 0*∞, ∞^0, 1^∞, 0^0 . Wykorzystuję twierdzenie de l’Hospitala.

Granica funkcji lim x→1 (x^3+x+1)/((x-1)^2)
Granica funkcji lim x→0+ (x^(1/2))*lnx twierdzenie de l’Hospitala logarytm naturalny pochodne
Granica funkcji lim x→0 (sinx-xcosx)/x^3

Pochodne

Tu z kolei znajdziecie obliczenia pochodnych różnych funkcji oraz granic funkcji, które liczę przy pomocy twierdzenia de l’Hospitala. Szczególną wagę przykładam do rozpoznawania funkcji złożonych i dzięki temu uzyskiwaniu prawidłowych wyników w zadaniach z pochodnymi. Staram się pokazać, jak ułatwić sobie liczenie pochodnych funkcji niewymiernych, żeby nie zrobić błędów przy liczeniu pochodnych z pierwiastków, szczególnie przy funkcjach złożonych. Dla zaawansowanych pochodna logarytmiczna – niezbędna w pewnych przypadkach.

Pochodna funkcji ln(cosx/(x-1)) logarytm naturalny cosinus iloraz funkcji wewnętrznej
Pochodne cząstkowe funkcji dwóch zmiennych f(x,y)=yln((x+y)/xy)^2
Pochodna funkcji wykładniczej 5^x+2^x

Równania różniczkowe

Tu znajdziecie przykłady z zadań z działu równania różniczkowe rozwiązane z dokładnym tłumaczeniem krok po kroku. Nauczymy się przekształcać wzory metodą rozdzielenia zmiennych.

Rozwiązać równanie różniczkowe dy/dx=-(2xy^2)/(1+x^2) metodą rozdzielenia zmiennych
Rozwiązać równanie różniczkowe metodą rozdzielenia zmiennych dy/dx=yctgx
Rozwiązać równanie różniczkowe metodą rozdzielenia zmiennych dy/dx=x/y

Całki nieoznaczone i oznaczone

Tu znajdziecie rozmaite rozwiązane zadania i przykłady całkowania. Zastosujemy wzory na całki oraz własności całek. Policzymy całki funkcji potęgowych, wykładniczych, trygonometrycznych, wymiernych i niewymiernych. Będziemy całkować przez części, przez podstawienie oraz całkować funkcje wymierne. W tym celu nauczymy się rozkładu funkcji na ułamki proste oraz dzielenia wielomianów. Wykorzystamy też możliwości, jakie dają nam całki oznaczone. Policzymy pola figur ograniczonych wzorami funkcji. Zastanowimy się, co zrobić, gdy część obszaru leży pod osią 0X.

Całka nieoznaczona ∫ ln(x^(1/2)) dx – całkowanie przez części – logarytm naturalny funkcja złożona
Całka nieoznaczona z funkcji złożonej niewymiernej ∫dx/(3x+4)^(1/2) – całkowanie przez podstawienie
Obliczyć pole powierzchni obszaru ograniczonego krzywymi y=x^2, y=4. Całka oznaczona

Liczby zespolone

Znajdziecie tu rozwiązane przykłady z liczbami zespolonymi. Podstawowe działania obejmują dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie liczb zespolonych. Będziemy przekształcać postaci liczb zespolonych w różne strony – postać algebraiczną, trygonometryczną i wykładniczą. Nauczymy się podnosić liczby zespolone do dowolnej potęgi oraz pierwiastkować pierwiastkiem dowolnego stopnia. Rozwiążemy równania z liczbami zespolonymi.

Obliczyć sumę liczb zespolonych 3e^(i¶/3)+4e^(-i¶/6). Przedstawić wynik w postaci algebraicznej i wykładniczej.
Obliczyć potęgę liczy zespolonej (3^(1/2)-i3)^10. Wynik w postaci algebraicznej i wykładniczej.
z1 = -4 + i2 oraz z2 = -1 – i Obliczyć: z1z1* iloczyn liczby zespolonej i liczby sprzężonej

Macierze

Tu znajdziecie zadania z macierzami, między innymi obliczanie wyznacznika macierzy 3-go stopnia przy wykorzystaniu schematu Sarrusa, policzymy wyznacznik macierzy innego stopnia. Wykonamy działania na macierzach takie jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie. Napiszemy sobie macierz transponowaną. Poznamy sposób wyznaczania macierzy dopełnień algebraicznych, dołączonych i odwrotnych. Rozwiążemy układy równań Cramera. Rozłożymy macierze kwadratowe na trójkątne.

Obliczyć wartość wyznacznika macierzy kwadratowej trzeciego stopnia
Rozwiąż układ równań z trzema niewiadomymi (macierze, układ Cramera)